




IDEE JA VISIOON
Pajusti paviljon „Raamat“ on rohkem kui lihtsalt bussipeatus – see on alevi visiitkaart ja värav piirkonna kultuurilukku. Tänu avatud lähteülesandele saime väljakutsele loominguliselt läheneda ja otsida visiooniga arhitektuuri. Inspiratsiooni saime eelkõige kohalikust kirjanduspärandist – siitkandist on pärit kirjanik Eduard Vilde ja Vilde-nimelise kirjanduspreemia laureaatidele pühendatud tammik asub peatuse vahetus läheduses. Nii jõudsimegi skulpturaalse lahenduseni, kus paviljon koosneb paneelidest ehk raamatulehtedest, millel esitame koha lugu – lehtedelt saab lugeda kohalikku kultuurilugu, aga ka mõtiskleda selle üle mis on tüvitekstid ja miks on just tamm eestlaste püha puu. Lennukasse disaini on sobitatud ka funktsionaalne ootepaviljon, pakkudes varju iga ilmaga. (pakkudes)
2024
PAJUSTI PEATUS
Client Name One





Olemasolev bussipeatuse asukoht võimaldas muuta kaksikasulate vahel jalgsi ja rattaga liikumise sujuvamaks ning ohutumaks. Paviljoni juurest uue jalgtee loomisega ühendasime naaberasula Vinni suunalise kergliiklustee peatuse juures asuva ülekäigurajaga.
Paviljoni materjalideks valisime kombinatsiooni vastupidavast metallist ja klaasist. Kuumtsingitud ja valgeks värvitud metall-lehtedele trükised on lahendatud laiapinnalise kleebisena, core-ten materjalist raamatukaaned on laserlõikes perforeeringuga. Klaaspaneelidele on tugevduseks lisatud metallprofiilist ääred.
Pajusti paviljoni projekt ilmestab hästi seda, kuidas väikeses kohas on läbimõeldud arhitektuur ja tugev visioon eriti olulised. Väikesemõõtmelise, aga nutika lahendusega tõime fookusesse Pajusti olemasoleva keskkonna – avasime mõttelise ja ruumilise värava ajaloolisse tammikuuse -, samas lisasime väärtust nii funktsionaalse paviljoni ja uuenenud liikumisvõimaluste kui ka uue signatuurobjekti näol.









